Thu 21 September 2017 - Sat 23 September 2017 | 11:00 pm - 11:59 am
The Block - Salame 157, Tel Aviv, From 170 NIS

21-22-23 September 2017 – B l o c k – F e s t i v a l – Rosh Hashana Non Stop festival club Marathon at The Block. Rosh Hashanah is a cosmic time in which the familiar and unfamiliar world is created again and nothing is required of reality, because what was was not what will be, and whatever will be is all you dare to dream.


Welcome to the first block festival in the Wild South – a three-day non-stop club marathon run by top DJs, Richie Hotin, Ben Cluck and Dickson, and a long and moving list of foreign guests and local underground heroes.

A large, luxurious outdoor courtyard with sitting areas, bars, food stands, secret rooms and more will be added to the compound, along with smoke cannons, lasers, futuristic video displays from one of the world’s leading video artists, and surprises.

Expect distortions in the geometrical texture of space and time, the most up-to-date music you can hear in the familiar universe and with little sleep.


Lineup:

Block –
🌛 * Thursday Night *
Tal Cohen 23:00 – 02:30
Priku aka Atipic Live 02:30 – 03:30
Nastia
Ben Klock 06:00 – 11:00
🌞 * Friday Daytime *
Yogg 11:00 – 14:30
Lawrence 14:30 – 17:30
Dixon 17:30 – 22:30
🌛 * Friday Night *
Partok 22:30 – 03:30
Byetone 03:30 – 04:30
Richie Hawtin 04:30 – 08:30
Dino Sabatini Live 08:30 – 10:00
🌞 * Saturday Afterparty *
Luigi Tozzi 10:00 – 13:30
Sebastian Mullaert 13:30 – 16:00
Robag Wruhme 16:00 – 19:00
Adi Shabat 19:00 – 22:00
Pharaoh 22:00 – End

Squat –
🌛 * Thursday Night *
Anna Haleta 23:00 – 02:00
Nick Hoppner – 02:00 – 05:00
Dyed Soundorom 05:00 – 08:00
SIT Live 08:00 – 10:00
🌞 * Friday Daytime *
Praslea 10:00 – 14:00
Roi Perez 14:00 – 17:00
Bella Sarris 17:00 – 20:00
Djebali 20:00 – 23:00
🌛 * Friday Night *
Alexandra 23:00 – 02:00
Sublee 02:00 – 05:00
Melodie
Niran Mantin b2b Adar Cohen 08:00 – 11:00
🌞 * Saturday Afterparty *
Cezar 11:00 – 15:00
Dubtil 15:00 – 19:00
Mihigh 19:00 – 23:00
Tal Cohen 23:00 – End

Lounge –
🌛 * Thursday Night *
Apfelberg 23:00 – 02:30
Re-Arbeiten Live 02:30 – 05:00
Idit Frenkel 05:00 – 08:00
Moshe Abutbul 08:00 – 11:00
🌞 * Friday Daytime *
DOT 11:00 – 14:00
Jonas Hassan 14:00 – 17:00
Evgeny 17:00 – 20:00
Asael Weiss 20:00 – 23:00
🌛 * Friday Night *
Tor Goffer 23:00 – 02:00
Anna Haleta (Electro Set) 02:00 – 05:00
Partok (Electro Set) 05:00 – 08:00
David Elimelech 08:00 – 10:00
🌞 * Saturday Afterparty *
Dasco 10:00 – 12:00
Yogo 12:00 – 15:00
Ofri Goffer 15:00 – 18:00
Amichay Matyas 18:00 – 21:00
Dor Zipori 21:00 – 23:00
Natti 23:00 – End

Urban Garden –
Lineup TBA

 

Check Out The Event Page On Facebook


Loading Map....